• 1 USD USD RON
  • 1 GBP GBP RON
  • 1 CHF CHF RON
Simona Halep s-a calificat in optimile turneului de la Shenzhen

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, a doua favorita, s-a calificat, luni, in optimile de finala ale turneului WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 626.750 dolari, dupa o victorie in trei seturi in fata sarboaicei Jelena Jankovic, cu 6-1, 3-6, 6-3, in meciul sau de debut in sezonul 2017.

Halep, numarul patru mondial, s-a impus dupa o ora si 48 de minute si are acum 7-1 in meciurile directe cu Jankovic.

Jelena Jankovic (31, ani, 54 WTA) a castigat prima confruntare, in 2010, in primul tur la US Open, cu 6-4, 4-6, 7-5, dar apoi au urmat doar victorii ale romancei: 6-2, 3-6, 7-6 (3) in primul tur la Bruxelles in 2012, 4-6, 6-0, 7-5 in sferturi la Roma in 2013, 6-4, 2-6, 6-0 in optimi la Australian Open in 2014, 2-6, 7-5, 6-4 in finala la Indian Wells in 2015, 6-3, 6-4 in turul al doilea la Toronto in 2015, 6-1, 6-2 in semifinale la Cincinnati tot in 2015 si acum la Shenzhen.

Simona Halep (24 ani) si-a adjudecat clar primul set, cu 6-1, dar apoi a scazut nivelul, iar Jankovic a aratat mai multa determinare in mansa secunda, reusind sa castige setul cu 6-3. In decisiv, Jankovic a inceput cu break, dar Halep a revenit si a preluat controlul jocului (2-1, 3-2). In ghemul sase, pe serviciul sarboaicei, aceasta a cerut interventia medicului pentru o problema la picior, cand scorul era 30-30. Dupa sapte minute de pauza, Halep a obtinut cele doua puncte care i-au adus break-ul si apoi s-a desprins la 5-2. Halep a luat setul cu 6-3 si s-a calificat in optimi.

Halep si-a asigurat un cec de 7.238 dolari si 30 de puncte WTA, urmand sa joace in optimi cu invingatoarea dintre chinezoaica Shuai Peng si Katerina Siniakova (Cehia).

Simona Halep, castigatoarea titlului la simplu la Shenzhen in 2015, va juca si la dublu, alaturi de Monica Niculescu (favoritele numarul patru).

2 ianuarie 2017 09:29