România are de rambursat peste 1 miliard de euro în septembrie către UE și Banca Mondială

Vârf de plată pentru ţara noastră, care trebuie să plătească aproape 1,18 miliarde de euro în septembrie din împrumutul stand-by contractat în 2009.
Cea mai mare parte a sumei, peste 1,177 miliarde de euro, trebuie rambursată către Uniunea Europeană, iar 2,4 milioane de euro, către Banca Mondială, fiind vorba de dobânzi și comisioane, potrivit cifrelor prezentate de Ministerul Finanţelor.
Anul trecut, România a plătit doar 113 milioane de euro din împrumutul stand-by, în schimb la anul va trebui să achite 1,4 miliarde. În total, ţara noastră mai are de plătit, până în 2023, peste 4,7 miliarde de euro către Banca Mondială și UE.
Prima pagina pe scurt:
Cîţu: Pe termen scurt, va trebui să găsim o modalitate de a construi sau moderniza spitale prin parteneriat public-privat
Invață să ții sub control cheltuielile de sărbători. Cum funcționează cardul de cumpărături
Despre e-commerce în pandemie, cu Florin Filote, vicepreședinte eMag. În e-commerce nu mai putem vorbi de livrare standard
