• 1 EUR Euro RON
  • 1 USD USD RON
  • 1 GBP GBP RON
  • 1 CHF CHF RON
Alexandru Banu autor: Alexandru Banu, 17 februarie 2014 14:00

Comentarii (15)


ghiula 2014-02-18 12:11:57
domnu gore is posesor de un cady din 1980 adica sa intelegi un cadilac din 1980 v8 e 4.6 made in detroit si un opel vectra 2.2 diesel si locuiesc in afara romaniei de peste 15 ani da si apropo in ani 1960 elvis presley se plimba cu o limuzina ford cu tv bar etc..in masina in timp ce audi si mercedes in anii 1960 avea confort si dotari zerooo si apropo fordu a castigat cea mai buna motorizare cea mai vanduta masina pe planeta si cea mai buna duba f tansit in anult 2013 deci este pmercedes si bmw...si apropo domnule gore pune tu un x5 si un x6 si pune tu un cadilac escalade sau un navigator lincoln la confort ...vad ca esti praff nene habar nu ai ce inseamna sa conduci o masina total mecanic fara cipuri fara motor aspirat care iti rupe consumu ma sui intrun lamborghini si vad ca trag stanga maxim si compiuteru de bor nu ma lasa sa fac asa lucruri pt ca cipurile controleaza tot pai ce placere ii aia cand ma sui in masina si tot ii controlat de compiutere si senzori si masina ii din plastic tabla subtire sau carbon si aluminiu pe cadilacu asta am tot metal crom si tabla groasa ii doar pentru duminiak da ii adevart consuma 40 la suta da cand ies duminika in oras is regele pe seosele un audi sau bmw vezi la toti oameni in ori ce clipa pe ori ce strada dar un ford mustag din 69 il vezi foarte rar si nu la ori cine habar nai tu ce inseamna sa pui frana si aia sa fie frana nu RAHATU DE ABS SI ESP ETC... da vad ca habar nai ce inseamna ecobust sau e-cotec.... macar informeazate care a fost cea mai vandut masina pe planeta anu treut in 2013 ? vad ca habar nai tata dute si invata despre masini dupa aia poate mai vb ok bye
Kasapu 2014-02-18 11:23:12
O copie nereusita dupa A class de la Mercedes , nu au sanse sa fure clientii nimanui cu aceasta masina , iar A class este de departe mult mai frumoasa dotata si cu tractiune integrala etc etc etc , BMW nu exceleaza in design , interioare si calitatea masinilor se stie ca au fost dati in judecata ca faceau masini proaste , motorizarile de pe A class sunt fantastice deci BMW nu are sanse la segmentul asta
ion 2014-02-18 11:07:05
Salut,de obicei nu intervin citesc si doar atat dar aici nu m-am putut abtine sa nu intervin pt ca mi se pare o aberatie totala ce se scrie aici. 1-eu am 2 masini,un bmw seria3 si un vw polo,mie imi place foarte mult tractiunea spate ea este doar pt soferi adevarati care stiu sa conduca sportiv(de aia fac fraierii atatea accidente)tractiunea fata este foarte simplu de condus,eu zic ca totul tine de preferinte si pricepere,apropo eu am condus bmw-ul pe zapada pe serpentine...super senzatie. 2-D-nul ghiulea care vad ca este un fan sua eu il intreb de unde isi permit americanii sa aiba combustibil la juma de pret(kuweit,irak...orientul mijlociu iti spun ceva?)americanii in primul rand pana la chevrolet corvette(nu stiu exact care din modele) si ford gt nu au avut nici o masina competitiva pe circuit,dupa astea au aparut tot felul de modele dar care nu reprezinta nimik,care sunt facute doar pt a bate recorduri dar care nu au nici o istorie...mai pe scurt si asta tine de mentalitate...americanii fiind o clona a europenilor,avand o istorie minuscula in comparatie cu europa v-a dori tot timpul sa se afirme,exact ca un copil in fata parintilor. Si ca incheiere pt ghiulea,daca masinile americane sunt asa de uau cum iti explici ca in sua liderii de piata sun japonezii si nemtii? P.S.:Ghiulea ,sa nu m-a intelegi gresit,nu zic ca masinile americane nu sunt bune sau nu la fel ca cele europene...dar fiecare marca produce masinile dupa un scop,segment,tip de cumparatori,nivelul economiei acelei piete... Daca am gresit cu ceva imi cer scuze,toate cele bune.
ghiula 18 februarie 2014
domnu io cu tot respectu o spun in opinia mea eu is un fan al tuturor masinilor 1 chestia cu petrolu ii politica ne depaseste --romania sta pe munti de aur pe petrol si gaze da cum suntem o ntie nepasataore ceva norma ca am vandut tot 2 americani au avut masini competitive pe circuit gt de la for exista din ani 1950 si cheam mai devreme exmple lemas etc...sau corvet sau viper acr etc..multe alte pe care din pacate observ ca nu le stii da infine 3 japonezi in america au avut vanzari multe pe 2013 din cauza preturilor foarte mici exemplu un hyundai costa sa zicem ca exemplu 10 mii de dolari pe cand un chevrolet sau ford costa cu cel putin mai mult 3--4 mii de dolari si apropo cea mai vanduta camioneta in america si pe planeta este ford f-150 ecosbust de 3.6 370 hp si ford focus a depasit toyota celica in 2013 la vanzari fin cea mai vanduta masina pe planeta asa numitu ford focus motorizare ecobust da si sa mai iti zic ceva hyunday si toyoata au pierdut nnn procese in america findca minteau clienti cand venea vorba de consum zicea ca un hyunday consuma cam 5-6 la suta pe cand se bagau americani cu hyubday in orase mari le manca 8--9 la suta deci trage concluzia si tu acuma si tu.. un pontiac gto din 69 sa vandut recent cu 500 de mii de dolari ori ce masina din europa din ani 70 o cumperi lejer sub maxim 200 de mii indiferent ca ii ferari porsche su lamborghini ma refer masina de serie nu de colectie masina de serie americani tot timpu au fost peste europeni la tehnologie si nivel de veata si masini confort etc...TESLA MOTORS FACE MASINI ELECTRICE CU PUTEREA UNUY FERARY IMPREUNA CU MICROSOFT pe cand europeni face masini cu piese din asia si chipuri si toate prostiiile din pacate si americani au inceput ca europeni cu cipuri etc...da si in plus pune tu un dodge charger din 1970 si pune un bmw ori care ar fi acelbmw din 1970 masina de serie adica condule si dupa aia domnu ion poate vei face difreneta de eram noi doi in america acuma domnu ion fi sigur ca nu conduceai un v6 de maxim doi litri ca in romania unde ne conduce hotii din parlament da nemti is sub americani la vanzari masini si tio zic din experienta in domeniu nemti de nar vinde masini de lux in asia ar fi pe faliment nene in europa mercedesu si audi si bmw is praff la vanzari au noroc cu chinezii ca altfel praff eu am cunostine care vinde masini f-150 camionete v8 din america in asia vinde la greu plus masini clasice camaro pontiac etc..da si apropo de ce a inchis bmw uzina din sua care facea seria 7 de smechri asai ? :))))da si sa ma iti zic ceva domnule ion cu tot respectu mercedes cheltuie 1 miliard de euro pe an in descoperiria de noi tehnologi pe an americani cheltuie mai putin si tot ia batut pe europeni la motorizari cu ECOBUST IN 2012 SI 2913 SI O STI FOARTE BINE deci tragem concluzia in ani 1960 americani foloseau GPS in armata in europa gps a aparut din 2001 in sus cu 40 de ani in urma ia uitate s vezi ce tehnologie are BUIK acuma pe masinile lor si dupa aia poate mai vb si apropo la mercedes de ce creapa bordu dupa cati va ani in timp ce la un cadilac nu crapa bordu nici dupa 5 ani 10 ani domnu ion iti zic din experienta pt ca a ocup cu msini de peste 20 de ani si am un clasic si v8 nu poti compara in vecii un v6 european aspirat si plin de chipuri cu un v8 mecanic eu cand pun frana aia ii frana nu ii ABS ca pe astea cu cipuri eu cand iau curba cum trag de volan asa se duce masina nu ca astea noi CU ESP ADICA CONTROL TRACTUINE si apropo da masinile americane vechi nu au stabilitate in curba da nici astea europene nu au stabilitate cu tot ca eu ele esp etc..la 100 in bord deja nu mai isi face treaba espe etc..si asta o stim cu toti da cu tot respectu domnu ion fata de tine si de oti nu poti face comparati dinastea pana nu esti in america sa conduci o veata motaor v8 etc....u is in america acuma dar merg des in mexico si columbia si argentina an de an si tio zic ca stiu ce inseamna v8 si un srt sau altele ...fata de v6 european plin de chipuri si aspirate ...in europa daca ai motor de 3 litri esti praff nene in columbia ii 30 de centi litru de benzina in unele parti si acolo mergi cu tancu de ai cat de cat situatie da tio zic pt ca mis in domeniu ...atata timp cat in romania oameni nu se vor schimba de mentalitate nimik in romania nu se va schiba de aia o ducem in saracie romania pt ca oameni nu ia masuri ...da ok scuz de am suparat pe cineva este doar o opinie si tot ce ii scris despre ford motorizari o poti verifica pe net etc..ok bafta all ceau
gore 2014-02-18 11:03:34
ba ghiulea, esti posesor de cazan(ford), spui numai aberatii, potolestete, nu compari in veci cazanul cu audi ori bmw, este o mare prostie.
Mihai 18 februarie 2014
Vad ca pe aici sunt numai experti. Repet inca o data pentru meseriasii care se lauda cu tractiunea spate. Producatorii se adreseaza unei anumite categorii de consumatori , adica ford face masini pentru omul de rand in timp ce bmw , mercedes se adreseaza clasei PREMIUM, adica oamenilor cu bani !!! Gore, poti compara pretul unui mercedes cu pretul unui ford!!! ???Mai cititi inainte sa vorbiti!!!l Sunt clase total diferite, pune pe cei de la mercedes sa fabrice o masina la pretul unui ford, sa vedem daca va fi asa de luxoasa cum pretinzi tu ca sunt !!! Cat despre tractiunea spate pe timp de iarna, am mai vazut viteji ca voi care se laudau dar umblau in portbagaj cu 2 saci de nisip pentru a avea aderenta. Jalnic !
ghiula 2014-02-18 02:29:56
pt domnu care zice ca ford are motor de 5 litri ..mestere CRED CA NICI IN VISE NU POTI SA ITI IMAGINEZI SENSATIA PE CARE O AI CAND CONDUCI UN ELENOR APROPO STII MACAR CU CE SE MANANCA NUMELE ELENOR ? DA BUN SI APROPO CEA MAI RAPIDA MASINA DIN LUME IN ANUL 2013 A FOST UN FORD MODIFICAT DE NASA UITATE PE CARTEA RECORDURILOR SI INFORMEAZATE INAINTE SA VORBESTI NENE SI DE TOT VB DE MASINI BAI NENE FORD FACEA MASINI PE BANDA INAINCE C A SA INCEAPA PRIMUL RAZBOI MONDIAL IN EUROPA CAND NU EXISTA BMW PRSCHE ETC..DA VAD CA ESTI PRAFF TATA SI SA NU MMAI VORBIM DE UN CAMARO DIN 1970--PONTIAC GTO 1970 CADILAC ETC..CARE IS FACUTE V8 MECANIC TU CONTROLEZI MASINA IN TOTALITATE NU CA ACUMA ASTEA NOI CHIPU CONTROLEAZA MASINA SI PE OMU DIN MASINA ....CU MOTOARE ASPIRATE PLINE DE CHIPURI ....PRAF ESTI NENE DE ULTIMATE AERO 1 SAU 2 TATURA SAU VECTORY CASR FABRICATE IN AMERICA AI AUZIT VREO DATA IN VEATA TA NENE ESTI PRAFF TATA SI APROPO ULTIMATE AERO 1 A TINUT 10 ANI RECORDU LA CEA MAI RAPIDA MASINA DIN LUME INAINDE DE SOSIREA LUI BUGATY VEYRON DA VAD CA ESTI PRAFF TATA SI DE AI FI TRAIT IN AMERICA FI SIGUR CA NU ITI LOAI TU CA IN ROMANIA UN WW POLO CU MOTOR DE 1.2 SI LA DEAL TE DAI JOS SA IL INPINGI DIN SPATE CA ACOLO GALONU II LA ORA ACUTUALA 3.80 IN DOLARI FATA DE EUROPA DUBLU PRET IN EUROPA DA VAD CA HABAR NAI DE MASINI DA VB TE ROG FRUMOS UITATE CE DOTARI AVEA CADICAL SI LINCOLN IN ANI 1950---1980 SI UITATE LA AUDI SI MERCEDES CE DOTARI AVEA SI MARIMEA CONFORTU ETC...MACAR NU VB DE NU STII NENE
magda 2014-02-17 20:39:25
Cum Doamne iarta-ma sa scrii un articol cu asemenea titlu? Cum vreodata BMW sa ia clientii Opel sau Ford ? Exista BMW,MERCEDES si restul marcilor... :)))) Cine are BMW intelege ce spun....
GHIULA 18 februarie 2014
buna perfect deacord cu tine masinile cu tractiune spate is foarte prost la control chear si vara de o calci la 150 in bord intro curba sistemu ESP nu isi mia facea treaba indiferent de marca masini si in plus UN FORD TAURUS I PESTE BMW SERIA 5 LA ORI CE ORA SI PRET SI MOTORIZARE DE NNN ORI MAI BUNA DECAT BMW SI OPEL INGSIGINA IA BATUT PE BMW SI AUDI LA MOTORIZARE SI TEHNOLIGIE DA MULTI VB DA NU STIU DA CORECT FORDU SE TINE TARE A CASTIGAT MULTE TITLURI ULTIMA VREME SI PE MERITATE ...
mihai 17 februarie 2014
habar nu ai ce vorbesti !!! marcile enumerate de tine sunt din clasa premium !!!! ford si opel nu produc masini din clasa respectiva !!! poti sa le pastrezi bijuteriile tale cu tractiune spate, cele mai proaste pe timp de iarna !
ghiula 2014-02-17 17:12:48
ceau all. in opinia mea 1 FOARTE URATA MASINA 2 COPIA EXACTA MERCEDES CLASA A . 3 BORDU TOT ASA DE URAT SI PATRAT CA PE TOATE BMW-URILE CUM POTI SA FACI O MASINA DE ULTIMA GENERATIE CU UN BORD ASA DE URAT . 4 PRET EXAGERAT 5 IN VECII NU VA INTRECE NIMENI FORDU LA VANZARI MAI ALES CA FORDU ARE CEA MAI BUNA TEHNOLIGIE PE MOTORIZARE ASA NUMITA ECOBUST MOTOR DE 1 LITRU SI 125 CAI CU 5 LITRI CONSUM LA SUTA PE UN FORD FOCUS CU PORPAGAJ MARE SI ERO6 DECI IN VECII NU VA INTRECE NEMTI FORDU SI LA SPORT SI LA ORI CEE ...PUNE TU UN FORD GT DE SI PUNE TU UN PORSCHE ...DECI ABERATII. OK BYE
@ghiula 17 februarie 2014
Ford Focus are "porpagaj" mare? Si apoi... Fordul a invatat sa construiasca si el masini sport?!? A da, asa e, motoare de camion de 5L pe un sasiu de automobil. Clar... sunt super-sport masinile alea.
vasile 2014-02-17 16:04:34
La preturile alea cu trocaderul asta furi tu clientii Opel si Ford?
Cristian B. 2014-02-17 15:03:13
Ce pot sa mai spun :( Vreau si eu una ! As fi cel mai fericit OM de pe fata pamantului,as dormi in ea !