• 1 EUR Euro RON
  • 1 USD USD RON
  • 1 GBP GBP RON
  • 1 CHF CHF RON
Alexandru Banu autor: Alexandru Banu, 21 iunie 2014 12:31

Comentarii (61)


ghitza 2016-06-05 19:45:22
ce nu se vede iluzia energiei verde.piatza de consum amplifica consumul. nu reolva problemele combustibilului Deci nimica nuse pierde nimica nu se creaza Totul se trnsforma dintr-o forma in alta
milu 2015-01-27 12:31:21
Pozele masinii puteau fi mai multe si mai informative!!!!!!!
jerry 2014-12-29 11:41:45
Dada AIA e masina EU o as mi cumpar barca. As I vedem pe nemti cu bicicleta asta pe autobenzi. EU nu nu as duce nick gunoiu cu ea.
marius 3 ianuarie 2015
Pai asta e problema la romani, suferiti de baietie toti. masina o cumperi ca sa iti faci treaba cu ea nu sa tragi basini de tigan
Faby 31 2014
si daca te rog, poti sa ne traduci ce ai scris ?? stiu ca limba romana este grea dar totusi..
Grig 2014-12-28 13:21:18
Venituri suplimentare de minim 300$/luna,prin munca pe calculator la domiciliu 1-2 ore/zi.Instruire gratuita pe mail. Cei interesati trimiteti textul "INFO" la adresa de e-mail m35grig@yahoo.ro
bahrin mircea 4 ianuarie 2015
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati sa castig si eu un ban cinstit. Stiu sa lucrez pe calculator si am si tableta deci ma puteti ajuta sa fac un ban prin munca pe calculator ? Multumesc si va doresc un an bun si fericit .
sile 2014-12-27 19:56:26
pai si iarna la - 13 ° C. ce faci ?tot cu apa mergi?
Alecu Ioan 2014-10-18 18:32:55
Domnilor si Doamnelor, Felicitatari pentru articol. Cunosc realizarile firmei Tata. Ca inginer si inventator, am realizat si eu un motor cu are comprimat----este in laborator la mine. Acum am realizat un motor cu implozie care va functiona folosind drept combustibil-APA. Sper ca in maxim un an de zile sa intru in probe de functionare pe standul de incercare. Inca o data- felicitari pentru ca popularizati asemenea realizari. inginer si inventator, Alecu Ioan.
FILIP 11 ianuarie 2015
D-le Alecu , as vrea sa-mi trimiteti ce material aveti sa-l popularizez si sa ma informati , sa va informez la randul meu cu ce pot si cred ca e interesant pt evolutia si in spiritul umanitatii , S-AUZIM DE BINE !
Fătu Lucreţia 2014-06-23 14:44:23
Este interesantă şi, probabil, de viitor buburuza! Dar, ca întotdeauna există un "dar", marile şi supercompaniile petroliere, şi nu numai, nu vor fi interesate şi vor da "ignore" în dezavantajul multora care ar fi vrut să achiziţioneze acest prototip! Deci, concluzie: Să sperăm că nu vom plăti taxa de mediu, de poluare, etc. şi în viitorul apropiat vom avea şi piste pentru "buburuze" şi ne va permite buzunarul să achiziţionăm acest model!
LumyT 2014-06-23 08:41:31
Ar trebui sa ne canalizam efortul pentru a utiliza energie solara in tot ceea ce facem si acolo unde soare exista mai putin sa putem transmite aceasta enegrie chiar si fara fir. Solutii deja sunt, ele trebuie doar imbunatatite. Mi-as dori sa pot vedea cumva in timp, peste 1000, 2000 sau 10000 ani, cand oamenii chiar vor depasi aceste probleme. Cert este ca multe trebuie schimbate pentru a functiona astfel de sisteme. Deunazi ma gandeam cum ar putea functiona un sistem care sa colecteze rezidurile menajere ca si apa uzata menajera. Ganditi-va la un astfel de oras in care nu mai duci gunoiul, nu mai ridica masina gunoiul de pe strazi si nu mai exista murdarie niciunde... in toate domeniile! Se pot face multe si le vom face!
d 2014-06-22 23:31:51
cand se termina petrolu vom trece la alcool merge dacia 1300 cu alcool de 95 de grade si nici nu mai scote fum ,logica alcoolului ca prin ardere degaja vapori de apa deci nu ar mai fi poluarea exagerata
Pal 2014-06-22 21:59:18
Indiferent de forma masinii poate fi (tuc-tuc sau hummer) important este cum obtii energie pt a-l propulsa, Cunoaste cineva vreun instrument, utilaj care sa nu aiba nevoie de energie pentru a functiona fie ea strung sau masina de gaurit, problema poluarii la vechicule nu va fi rezolvat pana nu se inventeaza sursa de energie care sa nu consume la randul ei alta sursa. pana si aspiratorul are nevoie de curent, cu ce va ganditi ca se poate obtine forta de propulsie care sa nu coste, sa nu polueze Cea nucleara necesita RACIRE ce nu este folosita nici la transportatoare maritime care ar avea sursa de apa nelimitat, pana si in acel mod de transport se foloseste combustibil, exceptie facand submarinele sau unele vechicule speciale daca stiti sursa de energie care sa nu necesite la randul ei alimentare atunci dati-ne de veste
Nicu 24 2014
Uite exemple de 3 energii care nu necesita energie pentru producere: 1 - energia solara 2 - energia eoliana 3 - hidrocentrale.