Vanzarile GM in SUA au crecut cu 12% in februarie, sub asteptarile analistilor

Grupul american General Motors (GM) a inregistrat o crestere de aproape 12% a vanzarilor din SUA in februarie, sub asteptarile analistilor, din cauza vremii nefavorabile si a impactului nefavorabil al campaniei de rechemari initiate de Toyota, transmite Bloomberg.
Livrarile au urcat la 141.951 masini, de la 127.296 de unitati in urma cu un an, cand grupul auto a raportat cele mai slabe rezultate din ultimii 15 ani, potrivit Mediafax.
Vanzarile auto din Statele Unite au fost afectate in februarie de ninsorile masive din mai multe regiuni ale tarii si de campania de rechemari declansata de producatorul nipon Toyota.
Specialistii consultati de Bloomberg se asteptau ca GM sa anunte cresterea cu 20% a vanzarilor in februarie.
Rezultatele au scos in evidenta si impactul deciziei de a inchide sau de a vinde marcile Saab, Hummer, Saturn si Pontiac. Vanzarile celor patru branduri au scazut cu 86% in februarie, la 3.102 unitati.
Pe acelasi subiect:
Prima pagina pe scurt:
Cîţu: Pe termen scurt, va trebui să găsim o modalitate de a construi sau moderniza spitale prin parteneriat public-privat
Invață să ții sub control cheltuielile de sărbători. Cum funcționează cardul de cumpărături
Despre e-commerce în pandemie, cu Florin Filote, vicepreședinte eMag. În e-commerce nu mai putem vorbi de livrare standard
