Cea mai veche banca din Elvetia recunoaste ca a ascuns de Fisc 1,2 miliarde de dolari

Wegelin & Co., cea mai veche banca din Elvetia, fondata in 1741, a recunoscut ca a ajutat mai multi cetateni americani bogati sa ascunda active de peste 1,2 miliarde de dolari pentru a evita plata taxelor, institutia financiara urmand sa fie sanctionata cu 74 milioane de dolari, potrivit CNN Money.
Wegelin a pledat "vinovat" la acuzatiile de conspiratie in vederea evaziunii fiscale. Banca a recunoscut ca a ajutat peste 100 de contribuabili americani sa-si ascunda activele de Fisc in perioada 2002-2011.
Trei bancheri ai Wegelin au fost de asemenea pusi sub acuzare pentru ca ar fi participat la conspiratie. Cei trei locuiesc in Elvetia, iar reprezentantii procuraturii din New York au refuzat sa precizeze daca autoritatile americane vor solicita extradarea bancherilor.
Guvernul SUA a inceput acum mai bine de patru ani o campanie de repatriere si fiscalizare a averilor ascunse in conturi din strainatate, primele banci luate in vizor fiind cele elvetiene.
Primul mare succes inregistrat de Washington a fost intelegerea incheiata cu grupul UBS si guvernul elvetian, in urma careia banca a acceptat plata unor amenzi de 780 milioane de dolari si divulgarea identitatilor mai multor clienti americani.
Pe acelasi subiect:
Prima pagina pe scurt:
Prețul grâului ajunge la cel mai ridicat nivel din ultimii şase ani, după ce Rusia, principalul exportator mondial, a anunţat că majorează taxa pe exporturi
UE vrea să se rupă de dolarul american și să utilizeze mai mult moneda euro pe pieţele financiare: Perioada în care Trump a fost preşedinte a scos în evidenţă vulnerabilităţile noastre
Sondaj BestJobs: Mai mult de jumătate dintre angajați iau în calcul schimbarea locului de muncă în 2021. Salariul și lipsa oportunităților în carieră, principalele motive

Comentarii (1)