• 1 EUR Euro RON
  • 1 USD USD RON
  • 1 GBP GBP RON
  • 1 CHF CHF RON
InCont.ro autor: InCont.ro, 30 decembrie 2012 16:50

Comentarii (36)


Mary 2013-02-14 10:09:21
Cand o sa incepeti sa va purtati ca niste oameni maturi? Certurile dintre voi nu aduc nimic bun. Nici tarii nici semenilor vostrii. Avem o tara frumoasa binecuvantata de Dumnezeu si nu stim sa o pretuim...trist. Fiti multumitori pentru ce aveti si traiti in pace unii cu altii pentru ca numai asa vom ajunge la o viata mai buna.
constantin ghinelea 2013-02-14 09:08:20
Dragilor, treceti pe deasupra -de la Constanta la Oradea, de la Craiova la Satu Mare, de la Suceava la Timisoara , de la Iasi la Arad ,de la Bucuresti la Cluj sau de la Resita la Tulcea si admirati ,nepartinitori, frumusetea de basm a peisajului ce vi se reliefeaza dedesubt , prin Gradina Maicii Domnului. Bucurati-va ca sunteti mostenitorii acestei Tari de vis- ROMANIA, jinduita cu nesatioasa pofta de catre toti Puternicii Lumii- persani, romani, otomani, greci, rusi, americani si mai ales de catre iubitii nostri JIDANI contemporani. Nu va lasati invrajbiti de cei ce vor sa ne destrame... Nu uitati ca NUMAI UNITI, am putut rezista vicisitudinilor de tot felul...Propagati pe oriunde mergeti frumusetile acestei tari dar si caracterul acestui POPOR ROMAN- PRIETENOS, OSPITALIER, NEACAPARATOR, DORNIC DE A TRAI IN PACE cu toate semintiile Lumii ! Fiti frati buni si PATRIOTI !(va recomand sa cititi pe blogul ""constantinsimion..." poemul intreg
andu 2013-02-13 22:34:13
am citit toate comentariile si nu ma mir de ce suntem priviti ca oameni fara tara, ne certam si ne vorbim de rau, cand ar trebui sa ne facem singuri publicitate oferind , pe langa frumusetea naturala primita de la Dumnezeu, si frumusetea vorbirii si a faptelor. Priviti in interiorul fiecaruia si vedeti cum este gandirea pentru ca aceea va rezulta in vorbirea fiecaruia.
mihai todor 2013-01-04 01:39:12
Da ,bucurativa de minunatia de la sibiu !intradevar un oras frumos care aduce unpic a Praga ,un oras istoric medieval si linistit . Ma bucur ca revista Forbes a inclus si ceva din romania in top-ul respectiv ,cine nu la vazut trebuie sa mearga la sibiu dar si in marginime la rasinari paltinis la ,balea ,pe transfagarasan ,sau la balea lac sau cascada .la cetatea de la cisnadioara ,sant locuri superbe si pline de farmec .
Gheorghe 4 ianuarie 2013
Ma bucur pentru aprecierea frumusetilor si valorilor autohtone, dar va rog invatati un pic din gramatica de manual. PC-ul este bun si rau.Este "rau"deoarece nu va da peste mana cand scrieti numele proprii ca pe substantivele comune. Vad totusi ca revista "Forbes" si orasul Praga au scapat de umilire. Bucurati-va!
RODICA 2013-01-03 21:18:27
FIECARE LOC ARE FRUMUSETEA SI FARMECUL EI,ROMANIA ESTE FRUMOASA IN ORICE COLT AL TARII
vizitator 4 ianuarie 2013
corect! Asta ar trebui sa inteleaga si prostii aia de ardeleni cretini care cred ca doar zona si doar orasele lor sunt frumoase, referitor la tampitii care au comentat de orasul Iasi perla Moldovei si leaganul culturii romane !
petronela 2013-01-01 17:00:43
va tot certati si injurati degeaba nici brasovu nici sibiul nu este mai frumos ca orasul IASI mai ales in perioada sarbatorilor acolo ai si ce face si ce vizita si sa nu mai spun ca este un oras cu o istorie ba chiar a fost si capitala Romaniei (faceti o vizita pt necunoscatori)
dan 12 ianuarie 2013
este foarte frumos si IASIUL.Dar cei care nu/l cunosc nu pot comenta.Eu prin natura serviciului am vazut toate orasele.Sibiul are un plus datorita culturii germane .Opt sute de ani au trecut de cand imigrantii nemti au tot adaugat ceva acestui oras.Dar mai ales acum stiu sa isi vanda imaginea.
Bravo Petronela 4 ianuarie 2013
asa este, dar ce sa te astepti la niste idioti care nici nu au iesit din paleolitic...nici daca Iasul ar fi New Yorkul nu cred ca i-ar impresiona cu ceva. Multi prosti pe lumea asta, numai idioti !
danezul 4 ianuarie 2013
doamne ajuta sa ajungem in ungaria, sa uitam de mitici, moldoveni si olteni!
George (4 ianuarie 2013)
danezule esti cumva ungur din ala spurcat, bozgor din ala care ieri a fost in deserturile Mongoliei si acum se crede suveran pe Transilvania? Cum naiba poti sa spui asa ceva, sa iti doresti ca Transilvania sa apartina de Ungaria, o iau razna daca mai aud, nu iti e rusine? De asemenea si Iasul e un oras frumos, nu trebuie sa aiba arhitectura nemteasca sa fie superb, problema voastra e ca voi nu va vedeti decat pe voi si eu sunt moldovean 100% dar apreciez ce aveti voi si apreciez Ardealul, spre deosebire de voi care apreciati doar ce este la voi in zona. Danezule te rugam ungure sa pleci tu in Ungaria pentru ca esti o mizerie de om, acolo te vei simti in largul tau fara mitici, moldoveni si munteni, dar tu dori sa se rupa de tara asta un pamant pentru care au murit oameni.
Alex (4 ianuarie 2013)
deci voi vreti sa va uniti cu Ungaria, nu vedeti ca ati ajuns niste scarbe? daca nu erau miticii, oltenii si moldovenii nici nu mai vorbeati limba romana, ci maghiara prostilor si ati fi fost sclavii maghiarilor, voi chiar ati ajuns asa niste gunoaie de oameni incat sa nu mai aveti patriotism in voi, noi am murit si am varsat litri de sange sa va eliberam de sub tirania Austro-Ungara in primul razboi mondial !!! Oricum imi este cam scarba de ardeleni acum, va credeam oameni buni si omenosi, dar am gresit. Vad ca ati uitat ca si voi aveti o tara si NU e TRANSILVANIA si nici UNGARIA ci ROMANIA. Macar aveti respect pentru stramosii vostri care au murit pentru Romania Mare, daca nu stiti sa va iubiti semenii !
mihai 4 ianuarie 2013
iesi mai !ma lasi cu iasu sibiu este cel mai tare din rom.
Alex (4 ianuarie 2013)
ce are sibiul frate? Este un oras mic si aglomerat, farmecul sau consta doar in arhitectura germanica, mare branza in cas. Poate Iasul nu este chiar cel mai frumos din tara, dar este sigur unul din cele mai frumoase din Romania, iar daca voi nu observati acest lucru pana acum inseamna ca sunteti doar niste tarani prosti si inculti care nu stiu nimic in afara de manele. Se vede ca nu aveti suficienta cultura incat sa va dati seama de importanta culturala si istorica si de frumusetea acestui oras, e clar aveti doar patru clase si nu ati invatat nimic in viata voastra. In Iasi sunt o multime de vazut, numai cate muzee, parcuri, biserici, manastiri avem, cata cultura si cati oameni importanti au trait aici. Cand te duci in timpul sarbatorilor de iarna noaptea pe strada Stefan cel Mare e feeric, parcul Copou e minunat si el si are Teiul lui Eminescu, avem Palatul Culturii si Casa Dosoftei, Gradina Botanica si de asemenea si cartiere moderne extrem de frumoase, cum ar fi cartierul PALAS, prima oara cand am intrat acolo am crezut ca m-am teleportat in occident, nici in Germania nu credeam ca poate exista asa ceva, iar vederea din PALAS catre Palatul Culturii e superba, zici ca esti la Viena ! Dar ce stiu niste tarani prosti de prin Ardeal ...
Alex 3 ianuarie 2013
voi ardelenilor sunteti cam increzuti si rautaciosi...ce aveti voi cu moldovenii, idiotilor care comentati? daca nu erau moldovenii voi acum erati slugile ungurilor, iar orasele voastre erau in Ungaria, noi si muntenii am varsat sange in Primul razboi Mondial ca sa va eliberam de sub sclavia Imperiului Austro Ungar. Ce v-a facut moldovenii, v-a omorat familia v-a dat foc la casa? Iasiul este un oras foarte frumos si plin de cultura, o multime de monumente si locuri frumoase, defapt este miezul civilizatiei si culturii romanesti, Eminescu, Sadoveanu, Creanga, Slavici si Caragiale, toti au fost la Iasi, acolo au trait si au scris, incultilor, cand voi ardelenii ati fost sub dominatia bozgorilor si noi v-am scos. Aveti orase foarte frumoase, cu o arhitectura superba, dar nu veti avea in veci atata istorie si cultura, si atatea monumente pe cat are Iasul. Cine zice ca Iasul nu este un oras frumos, ori nu l-a vizitat, ori, daca da e prea prost/orb sa existe sau a vazut doar cartierele marginase. Orice oras e frumos in felul lui, nu trebuie sa aiba neaparat arhitectura cu specific sasesc/unguresc sa fie un oras frumos, Iasul e tipul de oras mai modern, Brasovul si Sibiul sunt mai rustice. Si mai terminati cu ura asta fata de moldoveni, toti cei care locuiesc in tara asta tot romani sunt, fie ei bucovineni, banateni, ardeleni, dogrogeni, moldoveni sau munteni. Am crezut sca ardelenii sunt oameni de treaba, dar se pare ca m-am inselat.
ROMANIA PITOREASCA 2 ianuarie 2013
Petroneloooo mai pleaca si tu din fundul moldovei si viziteaza Romania.Ti-as recomanda un circuit de 30 zile in toate judetele tarii.Daca nu ai bani spune.
MAXX 2 ianuarie 2013
Brasovul este cel mai frumos oras din RO.Problema este ca cei ce-au comentat nu stiu intelesul cuvantului idilic.Putina scoala inainte de a posta nu strica.IDÍLIC, -Ă, idilici, -ce, adj. Care se petrece ca într-o idilă; bucolic, pastoral. ♦ (Despre natură) Câmpenesc, rustic; singuratic. ♦ (Despre sentimente) Simplu, naiv. ♦ (Despre poeți) Care scrie idile. – Din fr. idyllique. Cf. germ. idyllisch. Sursa: DEX '98 (1998)
ION CREANGA 2 ianuarie 2013
Iasiul nu poate fi niciodata frumos datorita oamenilor de doi lei ca locuiesc acolo
eu 2 ianuarie 2013
a draku'de moldoveni
ADY (2 ianuarie 2013)
la ***** iasi inseamna ca nu ai fost in sibiu eu am fost in iasi ma mir ca nu zici vaslui ca e cel mai frumos_))))))))))))
boby 2012-12-31 14:42:51
NU VA MAI OFTICATI CA NU A IESIT BRASOVUL.E F FRUMOS SI BRASOVUL,DAR POATE VA IESI LA ANUL.CUNOSC F BINE AMANDOUA ORASELE SI POT SA SPUN CA SIBIUL ARE MOMENTAN MULTE IMBUNATATIRI SI NOUTATI.ESTE IN TOP PT CA MERITA.CINE A ZIS CA NU ARE MUNTE SE INSEALA SI INSEAMNA CA NU CUNOASTE ZONA.ACUM VREO 3 ANI A PRIMIT 3 STELE MICHELLIN SI LOCUL 1 PT CEL MAI FRUMOS ORAS DIN TARA.DECI NU E O INTAMPLARE.ASA CA NU MAI COMENTATI DEGEABA.V-AM PUPAT SI LA MULTI ANI !
Grig. 2012-12-31 10:00:01
...nu se compara cu Brasovul,nici nu stiu de unde le vin ideile,Sibiu nici munte ,nici cultura ,habar au ce vorbesc !...
mihai 4 ianuarie 2013
pai sigur ca nu are cultura ,ca tu nici macar nu stii ce este !tu credeai ca este ...asa, ceva cartofi ,spanac ,varza . Grig baiatule sau fetit-o ,de ce santeti invidiosi .?iloc sa ne bucuram ca revista asta mare de peste ocean face reclama tarii ,voi toti care postati santeti frustati si invidiosi . legat de cultura ce sa mai zicem ca in 2007 a fost capitala culturala eu.sau ca peutru prima data un ziar tiparit a aparut la sibiu .ion slavici daca cumva ai auzit , sau de prima drept din ro ,ai auzit sau de besoiu sau de cioran ,noica ,paltinis si marginimea sibiului ,cetatea de la sibiel sau poiana sibiului si cate altele ...bruchentah ,biserica saseasca ,sau turnul vechi ..mai zic ? asa ca voi frustatilor nu mai vb .ce nu stiti si bucurativa ca santem romani si ca cineva ne face o reclama buna afara . p.s. eu nu sant sibian sant din alba dar iubesc romania si ma mandresc cu asta .
Vlad 2 ianuarie 2013
Cum n-are munte ma idiotule? De statiunea situata la cea mai mare altitudine din tara si totodata cea mai veche numita Paltinisul ai auzit? Dar de noua statiune Arena Platos ai auzit? Si cultura nu are ? Mai degraba tu nu ai...
Ludovica 2012-12-31 03:51:47
Este trist cum niste agramati ca cei de mai jos vin sa-si dea cu parerea dpdv artistic fie si despre un oras!
Andrei 2012-12-31 03:42:13
CENZURA e mai abitir ca pe vremea raposatului. Cum e posibil ca un amarat de articol sa nu apara decat dupa cenzurare??????? Lasati-va de naravurile astea dragi cenzori!!!!!!!