• 1 EUR Euro RON
  • 1 USD USD RON
  • 1 GBP GBP RON
  • 1 CHF CHF RON
Romania a fost invinsa de Turcia, scor 0-2, in preliminariile Cupei Mondiale din 2014

Echipa nationala a Romaniei a fost invinsa, marti, pe Arena Nationala, cu scorul de 2-0 (1-0), de reprezentativa Turciei, intr-un meci din grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014.

Reprezentativa Romaniei a coborat pe locul 4 in clasamentul grupei D de calificare la Cupa Mondiala din 2014, in urma infrangerii din meciul de pe teren propriu cu Turcia, scor 0-2, si a celorlalte rezultate din grupa. Inainte de partidele de marti, Romania se afla pe locul 2, cu 13 puncte.

Golurile partidei au fost marcate de Burak Yilmaz '22 si Mevlut Erdinc '90+5.

0-1: Burak Yilmaz a inscris cu o lovitura cu capul de la 8 metri, dupa o centrare a lui Cener Erkin, de pe partea stanga.

0-2: Mevlut Erdinc a stabilit scorul final cu un sut de la 16 metri, la coltul lung.

In minutul 15, Tanase a trimis mingea in bara transversala a portii aparate de Volkan Demirel. In minutul 57, Stancu a inscris, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, iar in minutul 69 si Adrian Popa a avut o bara.

Romania: Tatarusanu - Matel, Goian, Chiriches, Rat - Hoban, Pintilii - Torje (Ad. Popa '46), Stancu, Tanase (Bucur '78) - Marica (Maxim '46). Selectioner: Victor Piturca.

Turcia: Volkan Demirel - Gokhan Gonul, Semih Kaya, Omer Toprak, Caner Erkin - Gokhan Tore (Mevlut Erdinc '84), Selcuk Inan, Mehmet Topal, Arda Turan - Umut Bulut (Adem Gulum '90), Burak Yilmaz (Olcay Sahan '72). Selectioner: Fatih Terim.

Cartonase galbene: Rat '40 / Semih Kaya '1, Volkan Demirel '65, Arda Turan '69

Meciul a fost arbitrat de o brigada din Norvegia, cu Svein Oddvar Moen la centru, ajutat la cele doua linii de Kim Thomas Haglund si Frank Andås. Arbitru de rezerva a fost Ken Henry Johnsen.

La partida de pe Arena Nationala au asistat aproape 45.000 de spectatori, noteaza Mediafax.

11 septembrie 2013 07:12