• 1 EUR Euro RON
  • 1 USD USD RON
  • 1 GBP GBP RON
  • 1 CHF CHF RON
Simona Halep, eliminata de slovaca Dominika Cibulkova in sferturile de finala la Australian Open

Jucatoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numarul 11 si locul 11 WTA, a fost invinsa, miercuri, de Dominika Cibulkova (Slovacia), a 20-a favorita, cu scorul de 6-3, 6-0, in sferturi de finala la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, informeaza site-ul oficial al competitiei.

Cibulkova, 24 de ani si locul 24 WTA, s-a impus dupa o ora de joc si o va intalni in semifinale pe invingatoarea partidei dintre Agnieszka Radwanska (Polonia), cap de serie numarul 5, si Victoria Azarenka (Belarus), a doua favorita a competitiei.

Pentru performanta reusita la Melbourne, Halep va primi 270.000 de dolari australieni (circa 237.500 de dolari americani sau 175.000 de euro) si 430 de puncte WTA.

Jucatoarea din Romania a acces in premiera in sferturile de finala ale unui turneu de Grand Slam si a avut ocazia de a egala cel mai bun rezultat al unui roman la turneele de Grand Slam in ultimii 33 de ani, calificarea in semifinale, performanta reusita de Irina Spirlea in 1997, la US Open.

Doar trei romance s-au calificat in semifinalele unui Grand Slam la simplu, de-a lungul timpului: Virginia Ruzici de doua ori, in 1978, cand a castigat turneul de la Roland Garros, si in 1980, cand a pierdut finala aceleiasi competitii, in fata americancei Chris Evert, Florenta Mihai, finalista in 1977 tot la Roland Garros, meci pierdut la Mima Jausovec (Iugoslavia), si Irina Spirlea, invinsa in 1997, in penultimul act al US Open de Venus Williams.

22 ianuarie 2014 08:05